loading

PTE چیست؟

آزمون PTE یا Pearson Test of English یک آزمون معتبر بین المللی مشابه TOEFL  و IELTS می باشد که وظیفه آن همانند آزمون های مشابه سنجش میزان تسلط فرد به چهار مهارت اصلی در زبان انگلیسی (Speaking ، Listening، Reading و Writing) است.

آزمون پی تی ای توسط موسسه PEARSON (ناشر انتشارات Longman) برگزار می‌شود. این آزمون برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ و پس از چند سال برنامه‌ریز‌ی با همکاری چندین تن از برترین متخصصان حوزه‌ی ارزیابی و سنجش زبان انگلیسی برگزار شد و بلافاصله در سرتاسر جهان توسط دانشگاه‌ها، دولت‌ها و مؤسسات تخصصی مختلف به عنوان یک آزمون معتبر و قابل اعتماد پذیرفته شد.

این آزمون به صورت رسمی دارای سه ماژول یا ورژن است که عبارتند از:

  • Young Learners (مخصوص کودکان با گروه سنی ۶ تا ۱۳ سال)
  • General
  • Academic

البته به منظور مهاجرت معمولاً تنها نوع Academic آن به عنوان جایگزینی برای آزمون های  IELTSو TOFEL مورد قبول دانشگاه ها و موسسات علمی و مهاجرتی از جمله دولت های استرالیا و نیوزلند است. این آزمون دارای سه بخش اصلی می باشد. بخش اول Speaking and Writing ، بخش دوم Reading ، (ده دقیقه استراحت) و بخش پایانی نیز Listening نام دارد. کل آزمون حدوداً ۳ ساعت به طول می انجامد و در طول این مدت شما فقط با کامپیوتر تعامل خواهید داشت.

آزمونPTE Academic  یک ارزشیابی یکپارچه یاIntegrated Assignment  از مهارت های شما در زبان انگلیسی انجام می دهد. برای این منظور اکثر سوالات آن بطور همزمان دو مهارت از مهارت های اصلی را مورد ارزیابی قرار می دهند، یعنی نمره سوالات هر بخش روی نمره مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارد.

در آزمون پی تی ای عامل انسانی هیچگونه دخالتی ندارد و فرآیند نمره دهی صرفاً توسط هوش مصنوعی انجام می گیرد. پس با رعایت مواردی که هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) طراحی شده برای این آزمون بر روی آنها حساس است می توان نمراتی به مراتب بالاتر از معادل آیلتس و تافل کسب کرد.

صدور کارنامه آزمون در اکثر مواقع بین یک تا پنج روز کاری پس از آزمون از طریق ایمیل اعلام می شود و این کارنامه از طریق حساب کاربری شما در قسمت مشاهده نتایج قابل رویت خواهد بود. هرچند این کارنامه به صورت رسمی تا 2 سال معتبر است، اما اداره مهاجرت استرالیا تا 3 سال نیز نتیجه آن را قبول می کند. شما می توانید بدون پرداخت هزینه اضافی کارنامه خود را بصورت آنلاین به سازمان یا دانشگاه مورد نظرتان ارسال نمایید.

در بحث مهاجرت برای تبدیل نمرات آزمون های مختلف به یکدیگر از جداول استانداردی مطابق شکل زیر استفاده می شود که در اختیار موسسات و دانشگاه های مختلف قرار دارد.

جدول تبدیل نمرات در آزمونهای مختلف

آزمون پی تی ای و آزمون های مشابه میزان دانش زبانی فرد در چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را به عدد تبدیل می کنند. یعنی قاعدتا هر شخص با داشتن دانش زبانی مناسب باید بتواند در مدت زمان کوتاهی با هر آزمونی نتیجه دلخواه خود را بگیرد، اما متاسفانه در عمل این اتفاق نمی افتد.

برای مثال شما به منظور کسب 10 امتیاز مهاجرت به استرالیا باید مدرک آیلتسی ارائه کنید که در آن نمره تمامی مهارت های چهارگانه شما حداقل 7 از 9 باشد. طبق جدول فوق بجای آن می توانید کارنامه خود در آزمون تافل را ارائه کنید که در آن حداقل نمرات لیسنینگ و ریدینگ 24 از 30، رایتینگ 27 از 30 و اسپیکینگ 23 از 30 کسب کرده باشید. کسانی که تجربه آزمون های تافل و آیلتس را دارند حتما میزان دشواری کسب این نمرات در آزمون های مذکور را می دانند (مخصوصا در بخش رایتینگ که تقریباً دست نیافتنی است). اما در صورتی که شما به 20 امتیاز برای مهاجرت به استرالیا نیاز داشته باشید باید مدرک آیلتسی ارائه کنید که در آن نمره تمامی مهارت های چهارگانه شما حداقل 8 از 9 باشد (یا معادل آن در آزمون تافل) که این عملا غیر ممکن است.

این درحالیست که به تجربه ثابت شده است با استفاده از تکنیک های مختص آزمون پی تی ای، کسب نمرات معادل آیلتس 7 در این آزمون (برای 10 امتیاز مهاجرت به استرالیا) به سادگی امکانپذیر است و با کمی تلاش بیشتر می توان نمرات معادل آیلتس 8 را نیز در این آزمون کسب نمود (برای 20 امتیاز مهاجرت به استرالیا) که در سایر آزمون ها کاملا دست نیافتی هستند. پس دلیل اصلی تمایل افراد به شرکت در این آزمون این است که با بهره گیری از تکنیک های خاص می توان نمراتی به مراتب بالاتر از معادل آیلتس و تافل کسب کرد.

دیگر دلیل محبوبیت این آزمون در بین زبان آموزان این است که ادارات مهاجرت استرالیا و نیوزیلند، تمامی دانشگاه های این دو کشور و بسیاری از کشور های دیگر از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس و … نتیجه این آزمون را به جای آیلتس و تافل برای مهاجرت قبول می کنند. اگر دانشگاه خاصی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، برای کسب اطمینان از اینکه آیا دانشگاه مورد نظرتان این مدرک را قبول می کند یا خیر می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

pearsonpte.com/test-takers/accepts

جهت کسب آمادگی در این آزمون می توانید در دوره های تخصصی تبریز پی تی ای (Tabriz PTE) شرکت نمایید. اگر سطح دانش زبان شما در حد Intermediate باشد می توانید مستقیماً وارد دوره های تکنیک محور آموزش PTE شوید، ولی اگر سطح زبانتان ضعیف باشد توصیه ما به شما شرکت در دوره های Pre-PTE است که به صورت تخصصی برای این منظور طراحی شده اند. شما در این دوره ها در حداقل زمان ممکن تنها مطالبی را می آموزید که برای شرکت در دوره های PTE و موفقت در این آزمون برایتان مفید خواهد بود.

پس از کسب آمادگی کافی برای آزمون شما می توانید از آزمون ماک رسمی Pearson (حداقل 36 دلار آمریکا) استفاده کنید تا سطح شما قبل از آزمون اصلی سنجیده شود. اگر شما دوره آموزشی خود را در تبریز PTE به اتمام رسانده باشند می توانید از خدمات کلاس های رفع اشکال ما استفاده کنید. البته برای شرکت کنندگان در کلاس های خصوصی یک جلسه رفع اشکال رایگان پس از اتمام دوره در نظر گرفته شده است که توصیه می شود حتما حداقل دو هفته قبل از امتحان از آن استفاده کنند تا فرصت تمرین برای رفع نقاط ضعف وجود داشته باشد. شرکت کنندگان در کلاس های گروهی نیز می توانند با پرداخت هزینه مربوطه از این خدمت بهره مند شوند. همچنین فیلمی از آزمون های رسمی ماک پیرسون برای شما عزیزان گردآوری شده است که می توانید با تماشای آنها با سوالات این آزمون ها نیز آشنا شوید.

پس از اطمینان از اینکه برای آزمون اصلی آمادگی کامل دارید می توانید در وبسایت رسمی Pearson به آدرس : pearsonpte.com/book حساب کابری ساخته و آزمون اصلی را Book نمایید. دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مطابق با پاسپورت خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما است که غیر قابل ویرایش است.

متاسفانه در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آزمون باید به کشورهای همسایه نظیر آذربایجان، ترکیه، عراق یا امارات مراجعه کنید. البته برای نمونه کل هزینه صرف شده برای شرکت در این آزمون در شهر ارزروم (با احتساب هزینه ثبت نام، عوارض خروج، حمل و نقل زمینی و دو شب اقامت در هتل) مشابه آزمون هایی مثل تافل و آیلتس خواهد بود.

آزمون پی تی ای با توجه به مزایایی که نسبت به آزمون های آیلتس وتافل دارد در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به بررسی برخی مزایای این آزمون می پردازیم.

احتمال مواجهه با سوالات تکراری در آزمون

به دلیل بانک سوالات محدودتر این آزمون، احتمال مواجهه شما با سوالات تکراری به مراتب بیشتر از آزمون های مشابه است. یعنی با تسلط به متریال ها و سوالاتی که از آزمون به بیرون درز پیدا کرده اند می توانید به میزان قابل توجهی احتمال موفقیت خود در این آزمون را افزایش دهید.

مجاز بودن استفاده از Template ها

در تمامی آیتم های پروداکتیو آزمون PTE که بیشتر شامل بخش های Speaking و Writing می شوند، استفاده از تمپلیت کاملا مجاز است. با استفاده اصولی از تمپلیت های ویژه این آزمون می توان نمراتی به مراتب بالاتر از معادل آیلتس و تافل کسب کرد.

تعدد دفعات برگزاری آزمون

کل فرآیند آزمون در یک روز و در طول حدوداً 3 ساعت انجام می گیرید. تعداد دفعات برگزاری آزمون بسیار زیاد بوده و شما تنها 5 روز بعد از اعلام نتیجه آزمون اول می توانید در آزمون دوم شرکت کنید.

نمره دهی دقیق و عادلانه

مهمترین تفاوت آزمون PTE با آزمون های آیلتس و تافل در نحوه نمره دهی آنها می باشد. زیرا در آزمون های آیلتس و تافل ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره شما ایفا می کند که می تواند باعث بروز خطا های انسانی و اعمال سلایق شود. این در حالیست که آزمون پی تی ای به صورت کامپیوتری برگزار شده و در فرآیند نمره دهی آن نیز عامل انسانی هیچگونه دخالتی نداشته و این کار کاملا توسط هوش مصنوعی انجام می گیرد.

پوشش نقاط ضعف در یک مهارت با مهارت های دیگر

همچنین در آزمونPTE  بیشتر سوالات بطور همزمان دو مهارت از مهارت های چهارگانه را مورد ارزیابی قرار می دهند، یعنی نمره سوالات هر بخش روی نمره مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارد. این ویژگی به داوطلبانی که در یک مهارت ضعف دارند و یا به هر دلیلی در طول امتحان در بخشی از آزمون عملکرد ضعیفی داشته اند شانس جبران و اخذ نمره مورد نظر را می دهد.

اعلام نتایج سریع

نتایج آزمون PTE بسیار سریع تر از آزمون های دیگر اعلام می شود. نتایج این آزمون در بیشتر موارد فردای روز آزمون اعلام می شود، البته بازه مجاز برای اعلام نتایج حداکثر تا ۵ روز کاری است، که این زمان برای آزمون های TOEFL و IELTS بین دو تا سه هفته است.

گزارش سریع نتایج به موسسات

علاوه بر اعلام سریعتر نتایج، آزمون پی تی ای در گزارش نتایج به دانشگاه یا موسسه مورد نظر شما نیز سریعتر عمل می کند. شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی نمرات خود را به صورت الکترونیکی به چندین دانشگاه یا موسسه خصوصی و دولتی مختلف ارسال نمایند.