loading

سوالات متداول

ما برای پاسخگویی به سوالات شما آماده ایم

آیا شما سوالی دارید؟

اگر پاسخ خود را پیدا نکردید، سوالتان را با ما درمیان بگذارید

FAQ

سوالاتی که همیشه از ما می پرسند

اصلا چرا PTE؟

آزمونPTE  یک آزمون معتبر بین المللی (مشابهTOEFL  وIELTS ) برای سنجش مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی است که توسط موسسه Pearson Longman  و به صورت کامپیوتری برگزار می شود. اما چرا بیشتر افراد می توانند در این آزمون نمراتی به مراتب بالاتر از تافل و آیلتس کسب کنند؟

نمره دهی آزمون PTE کاملا با استفاده از هوش مصنوعی انجام می گیرد که فاقد توانایی درک مفاهیم و منطق است. بنابراین در آیتم های پروداکتیو این آزمون نیازی به رعایت نکات ظریفی نظیر روابط علت و معلولی نیست. همچنین در بخش های مختلف رایتینگ و اسپیکینگ استفاده از جملات پیش ساخته و تمپلیت کاملا مجاز است که مزیت بزرگی به حساب می آید. نهایتاً به دلیل قدمت کمتر این آزمون دارای بانک سوالات محدودتری می باشد و در قسمت های مختلف آن امکان مواجهه با سوالات تکراری قابل توجه است.

حرف آخر: زمانی که در پروسه مهاجرت رقبای چینی و هندی شما با بهره گیری از مزایای این آزمون نمراتی رویایی کسب می کنند، PTE دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

چرا گفته می شود که اکثر افراد می توانند در آزمون PTE نمرات بالاتری اخذ کنند؟

به دلیل بانک سوالات محدودتر ، احتمال مواجهه شما با سوالات تکراری در این آزمون به مراتب بیشتر از آزمون های مشابه است. یعنی با تسلط به متریال ها و سوالاتی که از آزمون های دیگران به بیرون درز پیدا کرده اند می توانید به میزان قابل توجهی احتمال موفقیت خود در این آزمون را افزایش دهید. البته پیشنهاد ما یادگیری روش صحیح پاسخگویی به سوالات هر تسک بجای تکیه بر حافظه است، اما نمی توان این حقیقت را کتمان کرد که مواجهه با سوالات آشنا می تواند تاثیر بسیار خوبی روی عملکرد شما در آزمون داشته باشد.

در تمامی آیتم های پروداکتیو آزمون PTE که بیشتر شامل بخش های Speaking و Writing می شوند، استفاده از تمپلیت کاملا مجاز است. همچنین فرآیند نمره دهی آزمون پی تی ای کاملا توسط هوش مصنوعی انجام می گیرد که فاقد قدرت استدلال و استنتاج است. بنابراین با بهره گیری از تکنیک های آزموده شده و تمپلیت های ویژه این آزمون می توان نمراتی به مراتب بالاتر از معادل آیلتس و تافل کسب کرد.

در آزمونPTE  بیشتر سوالات بطور همزمان دو مهارت از مهارت های چهارگانه را مورد ارزیابی قرار می دهند. یعنی نمره سوالات هر بخش روی نمره مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارد. این ویژگی به داوطلبانی که در یک مهارت ضعف دارند و یا به هر دلیلی در طول امتحان در بخشی از آزمون عملکرد ضعیفی داشته اند شانس جبران و اخذ نمره مورد نظر را می دهد.

نتیجه آزمون PTE برای کدام موسسات و دانشگاه ها قابل قبول است؟

نتیجه این آزمون برای مهاجرت کاری، اخذ اقامت و شهروندی مورد قبول ادارات مهاجرت استرالیا و نیوزلند است. همچنین نتیجه این آزمون برای مهاجرت تحصیلی مورد قبول تقریباً تمامی دانشگاه های معتبر در کشورهای: آمریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند، فنلاند و چندین کشور دیگر است. کارنامه این آزمون به صورت رسمی تا 2 سال معتبر است، اما اداره مهاجرت استرالیا تا 3 سال پس از تاریخ امتحان نیز نتیجه آن را قبول دارد.

برای اطلاع از فهرست دقیق و بروز تمامی موسسات و دانشگاه هایی که نتیجه آزمون PTE مورد قبول آنهاست می توانید به وبسایت رسمی پیرسون مراجعه کنید.

Who accepts PTE Academic?

آیا نمرات اخذ شده در PTE قابل تبدیل به نمرات سایر آزمون ها است؟

بله، برای این منظور از جداول استانداردی مطابق شکل زیر که در اختیار موسسات و دانشگاه ها قرار دارد استفاده می شود.

زمان لازم برای کسب نمره دلخواهم در PTE چقدر است؟

عوامل متعددی در تخمین این مدت زمان دخیل هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

  • سطح دانش زبان انگلیسی شما (مخصوصا Vocabulary و Listening)
  • نمره هدف یا نمره مورد نیاز شما
  • مدت زمان مطالعه روزانه شما

با مشخص شدن فاکتورهای فوق می توانیم در اولین جلسه از دوره آموزشی تخمینی کلی از زمان مورد نیاز برای کسب نمره مورد نظرتان را به شما ارائه دهیم.

آیا PTE دارای آزمون آزمایشی و یا ماک هست؟

بله، برای PTE کلا سه آزمون رسمی ماک وجود دارد که قبلا در هر یک از این آزمون ها سوالات مشخص و تکراری مطرح می شد، اما اخیراً سوالات آزمون های یکسان نیز با هم متفاوت شده است. البته به دلیل هزینه قابل توجه دلاری این آزمون ها (حداقل 36 دلار آمریکا) و تفاوت هایی که به لحاظ زمانبندی با آزمون اصلی دارند برای همه افراد توصیه نمی شود.

اگر شما دوره آموزشی خود را در تبریز PTE به اتمام رسانده باشند می توانید از خدمات کلاس های رفع اشکال ما که عملکردی مشابه آزمون ماک دارند استفاده کنید. البته برای شرکت کنندگان در کلاس های خصوصی یک جلسه رفع اشکال رایگان پس از اتمام دوره در نظر گرفته شده است که توصیه می شود حتما حداقل دو هفته قبل از امتحان از آن استفاده کنند تا فرصت تمرین برای رفع نقاط ضعف وجود داشته باشد. شرکت کنندگان در کلاس های گروهی نیز می توانند با پرداخت هزینه مربوطه از این خدمت بهره مند شوند.

همچنین فیلمی از آزمون های رسمی ماک پیرسون برای شما عزیزان گردآوری شده است که می توانید با تماشای آنها با سوالات این آزمون ها نیز آشنا شوید.

آیا آزمون PTE در ایران برگزار می شود؟

خیر، متاسفانه در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود و برای این منظور باید به کشورهای همسایه نظیر آذربایجان، ترکیه، عراق یا امارات مراجعه کنید. البته برای نمونه کل هزینه صرف شده برای شرکت در این آزمون در شهر ارزروم (با احتساب هزینه ثبت نام، عوارض خروج، حمل و نقل زمینی و دو شب اقامت در هتل) مشابه آزمون هایی مثل تافل و آیلتس خواهد بود.

چگونه می توانم در آزمون PTE ثبت نام کنم؟

پس از اطمینان از اینکه برای آزمون اصلی آمادگی کامل دارید می توانید در وبسایت رسمی Pearson حساب کابری ساخته و آزمون را Book نمایید. دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری اطلاعات هویتی خود شامل نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد را دقیقا مطابق با پاسپورت خود وارد نمایید، چون این اطلاعات غیر قابل ویرایش هستند. سپس باید کشور و محل برگزاری آزمون و همچنین تاریخ و ساعت آن را مشخص نمایید و در نهایت اقدام به پرداخت هزینه آزمون کنید.

اگر Master Card یا Visa Card ندارید نگران نباشید، شما می توانید از خدمات پرداخت ارزی سایت های معتبر داخلی نیز برای این منظور استفاده نمایید. هزینه آزمونPTE  در هر کشور متفاوت است و ممکن است بر حسب دلار آمریکا و یا واحد پول آن کشور باشد. در جدول زیر هزینه آزمون در برخی از کشورهای همسایه آورده شده است.

نام کشور

هزینه ثبت نام هزینه ثبت نام با تاخیر
ترکیه 880 لیر

1100 لیر

آذربایجان

170 دلار آمریکا 212.5 دلار آمریکا
امارات 1050 درهم

1248.75 درهم

عراق  217 دلار آمریکا

271.25 دلار آمریکا

فاصله زمانی بین دو آزمون PTE باید چقدر باشد؟

شما تنها 5 روز بعد از اعلام نتیجه آزمون اول می توانید در آزمون دوم شرکت کنید. با توجه به اینکه کل فرآیند آزمون در یک روز (حدوداً طی 3 ساعت) انجام می گیرید و نتایج آن در بیشتر موارد فردای روز آزمون اعلام می شود، بنابراین حداقل فاصله زمانی بین دو آزمون متوالی 7 روز خواهد بود.

با توجه به برگزاری آزمون در خارج از کشور و هزینه هایی مثل حمل و نقل، عوارض خروج و ویزا، این فاصله زمانی کوتاه بین دو آزمون می تواند برای کسانی که با اختلاف جزئی از کسب نمره مطلوب خود باز مانده اند و قصد تکرار آزمون را دارند امتیاز بزرگی باشد.

چرا در آزمون PTE روی کسب نمرات خاصی بیشتر تاکید می شود؟

هرچند نتیجه آزمون پی تی ای برای مهاجرت تحصیلی مورد قبول تقریباً تمامی دانشگاه های معتبر در کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند، فنلاند و چندین کشور دیگر است، اما شکوفایی اصلی آن زمانی رخ داد که ادارات مهاجرت استرالیا و نیوزلند اعلام کردند که نتیجه آن را برای مهاجرت کاری، اخذ اقامت و شهروندی می پذیرند. با توجه به مزایای آزمون پی تی ای که نمرات بالا را دست یافتنی می سازد امروزه تقریبا تمامی متقاضیان مهاجرت به استرالیا به این آزمون روی آورده اند.

در پروسه مهاجرت به استرالیا شما با کسب نمراتی خاص، امتیازات مشخصی به دست می آورید. به همین دلیل تمرکز بیشتر افراد بر روی کسب این نمرات است. این نمرات عبارتند از:

نمره Overall 30 (با اعتبار 1 سال) برای پرداخت نکردن هزینه دوره اجباری زبان برای همراهان بالای 18 سال

نمره Each Skill 50 (با اعتبار 3 سال) برای اخذ اسسمنت از انجمن مهندسین، شروع پروسه مهاجرت و کسب 5 امتیاز زبان همسر

نمره Each Skill 65 (با اعتبار 3 سال) برای افرادی که به 10 امتیاز زبان برای مهاجرت به استرالیا نیاز دارند

نمره Each Skill 79 (با اعتبار 3 سال) برای افرادی که به 20 امتیاز زبان برای مهاجرت به استرالیا نیاز دارند

آیا سوالی دارید؟

از ما بپرسید

ما تلاش خواهیم کرد در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم