loading

PTE-Core

آزمون PTE-Core یک آزمون معتبر بین المللی مشابه TOEFL و IELTS  جنرال می باشد که وظیفه آن همانند آزمون های مشابه سنجش میزان تسلط فرد به چهار مهارت اصلی در زبان انگلیسی (Speaking ، Listening ، Reading و Writing) است.

آزمون پی تی ای توسط موسسه PEARSON (ناشر انتشارات Longman) برگزار می‌شود. این آزمون برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ و پس از چند سال برنامه‌ریز‌ی با همکاری چندین تن از برترین متخصصان حوزه‌ی ارزیابی و سنجش زبان انگلیسی برگزار شد و بلافاصله در سرتاسر جهان توسط دانشگاه‌ها، دولت‌ها و مؤسسات تخصصی مختلف به عنوان یک آزمون معتبر و قابل اعتماد پذیرفته شد.

در حال حاضر این آزمون به صورت رسمی دارای سه ماژول یا ورژن است که عبارتند از:

  • Academic
  • Academic-UKVI
  • Core

ورژن Core این آزمون به عنوان جایگزینی برای آزمون IELTS جنرال مورد قبول اداره مهاجرت کانادا است.

آزمون PTE Core یک ارزشیابی یکپارچه از مهارت های شما در زبان انگلیسی انجام می دهد. برای این منظور اکثر سوالات مهم آن بطور همزمان دو مهارت از مهارت های اصلی را مورد ارزیابی قرار می دهند، یعنی نمره سوالات هر بخش روی نمره مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارد.این آزمون دارای سه بخش اصلی می باشد. بخش اول Speaking and Writing ، بخش دوم Reading  و بخش پایانی نیز Listening نام دارد. کل آزمون حدوداً 2 ساعت به طول می انجامد و در طول این مدت شما فقط با کامپیوتر تعامل خواهید داشت.

آزمون PTE-Core از 19 آیتم مختلف تشکیل شده است که در ادامه به بررسی این آیتمها می پردازیم

Read AloudSpeaking + Reading

در این آیتم متنی روی صفحه نمایش داده می‌شود که لازم است آن را با صدای بلند بخوانید. به تناسب طول متن 30، 35 یا 40 ثانیه فرصت دارید تا متن را برای خود بخوانید و آماده پاسخگویی شوید. بعد از شنیدن یک صدای بیپ لازم است متن را با صدای رسا بخوانید تا ضبط و بر اساس کیفیت روخوانی شما توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Repeat SentenceSpeaking + Listening

در این آیتم لازم است پس از شنیدن یک فایل صوتی نسبتا کوتاه، آن را به روانترین صورت ممکن تکرار کنید. صدا به طور خودکار پخش خواهد شد و هنگامی که پخش صوت به پایان رسید، میکروفون شما فعال می‌شود. با فعال شدن میکروفون باید در حد توان همان چیزی را که شنیدید تکرار کنید تا ضبط و بر اساس کیفیت آن توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Describe ImageSpeaking

در این آیتم شما باید یک تصویر را توصیف کنید. ابتدا 25 ثانیه فرصت دارید تا تصویر را ببینید و برای پاسخگویی درباره آن آماده شوید. پس از شنیدن صدای بیپ باید تصویر روی صفحه نمایش را به روانترین حالت ممکن توصیف کنید تا ضبط و بر اساس کیفیت آن توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Respond to a SituationSpeaking

در این آیتم یک شرایط فرضی به صورت صوتی و با متن برای شما توضیح داده می شود. پس از اتمام پخش توضیحات مربوطه 20 ثانیه فرصت آماده سازی خواهید داشت. پس از شنیدن صدای بیپ باید مشابه فردی که در شرایط مفروض قرار گرفته است صحبت کنید، تا بر اساس کیفیت آن توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Answer Short QuestionSpeaking + Listening

در این آیتم یک سوال نسبتا کوتاه در حیطه معلومات عمومی از شما پرسیده می شود که باید به صورت کوتاه و مختصر به آن پاسخ دهید. این سوال می‌تواند فقط صوتی یا همراه با تصویر نیز باشد. با فعال شدن میکروفون بلافاصله می‌توانید پاسخ مورد نظر را بگویید که در صورت صحیح بودن امتیاز مربوطه را خواهید گرفت.

Summarize Written TextWriting + Reading

در این آیتم متنی به شما نمایش داده می شود که باید طی مدت 10 دقیقه یک خلاصه‌ برای آن بنویسید. متن خلاصه نویسی شما باید به لحاظ گرامری یک جمله بوده و بین 25 تا 50 کلمه باشد. در پایین صفحه نمایش تعداد کلماتی که نوشته‌اید به صورت خودکار شمرده و نمایش داده می‌شود.

Write EmailWriting

در این آیتم از شما خواسته می شود تا برای یک شرایط فرضی ایمیل بنویسید. ابتدا باید متنی که شرایط مفروض را توضیح می دهد بخوانید و سپس یک ایمیل 50 تا 120 کلمه ای بنویسید که برای این کار 9 دقیقه زمان خواهد داشت. در نهایت بر اساس کیفیت متن نوشته شده (گرامر، سطح لغات و …) نمره دهی توسط کامپیوتر انجام می شود.

Reading & Writing: Fill in the BlanksReading + Writing

در این آیتم متنهایی با چند جای خالی به شما نمایش داده می‌شود. هرکدام از این جاهای خالی دارای چند گزینه برای پر کردن جای خالی مربوطه هستند. شما باید پس از خواندن و فهمیدن متن با استفاده از دانش لغت و کالوکیشن خودتان از میان گزینه‌های موجود بهترین گزینه را برای پر کردن جای خالی مورد نظر انتخاب کنید.

Multiple Choice, Multiple AnswerReading

در این آیتم از شما خواسته می شود پس از خواندن یک متن با توجه به سوالی که برایتان مطرح شده، گزینه های درست را انتخاب کنید. هر گزینه صحیح دارای یک نمره مثبت و هر گزینه غلط دارای یک نمره منفی می باشد.

Re-order ParagraphsReading

در این آیتم یک متن به چند قسمت تقسیم شده و قسمتهای مختلف این متن به ترتیب تصادفی در باکس سمت چپ صفحه قرار گرفته اند. شما باید قسمتهای مختلف این متن را به ترتیب درست در باکس سمت راست صفحه بچینید.

Reading: Fil in the BlanksReading

در این آیتم یک متن با چند جای خالی به شما نشان داده می‌شود. در پایین متن باکس مربوط به گزینه ها (کلمات) وجود دارد. شما باید کلمات مناسب را از کادر پایین صفحه انتخاب کنید و در جاهای خالی مربوطه قرار دهید. توجه داشته باشید که تعداد کلمات داده شده بیشتر از جاهای خالی بوده و تعدادی از آنها اضافی هستند.

Multiple Choice, Single AnswerReading

در این آیتم از شما خواسته می شود پس از خواندن یک متن با توجه به سوالی که برایتان مطرح شده، از بین گزینه های موجود گزینه درست را انتخاب کنید.

Summarize Spoken TextListening + Writing

در این آیتم یک فایل صوتی یا ویدئو برای شما پخش می شود. سپس شما باید یک خلاصه‌ 20 تا 30 کلمه‌ای برای آن بنویسید. در مجموع برای پاسخ‌دهی به این آیتم 10 دقیقه زمان خواهید داشت. تعداد کلمات تایپ شده در پایین کادر مربوطه نمایش داده می شود.

Multiple Choice, Multiple AnswerListening

در این آیتم یک فایل صوتی یا ویدئو برای شما پخش می شود. همچنین در صفحه آزمون یک سوال به همراه گزینه های مربوطه وجود دارد که باید با توجه به آنچه شنیدید، گزینه های صحیح را از میان آنها انتخاب کنید. هر گزینه صحیح دارای یک نمره مثبت و هر گزینه غلط دارای یک نمره منفی می باشد.

Fill in the BlanksListening

در این آیتم یک متن دارای چند جای خالی برای شما نمایش داده می شود و سپس فایل صوتی مربوط به آن پخش می شود. شما باید جاهای خالی را دقیقا با کلماتی که در فایل صوتی می‌شنوید، پر کنید. هرچه تعداد کلمات بیشتری را با املای صحیح تایپ کنید، نمره بیشتری اخذ خواهید کرد.

Multiple Choice, Single AnswerListening

در این آیتم یک فایل صوتی یا ویدئو برای شما پخش می شود. همچنین در صفحه آزمون یک سوال به همراه گزینه های مربوطه وجود دارد که باید با توجه به آنچه شنیدید، بهترین جواب را برای این سوال انتخاب کنید.

Select Missing WordListening

در این آیتم یک فایل صوتی برای شما پخش می شود که در انتهای آن صدای بوق خواهید شنید. از شما خواسته می شود از بین گزینه های موجود در صفحه بهترین آنها را برای تکمیل قسمتی از فایل صوتی که در آنجا صدای بوق شنیدید انتخاب کنید.

Highlight Incorrect WordsListening + Reading

در این آیتم متن مربوط به یک فایل صوتی از پیش ضبط شده روی صفحه مانیتور ظاهر می‌شود و همزمان با پخش صوت شما باید کلماتی از متن که با فایل صوتی مغایرت دارند را شناسایی کنید. هرچه تعداد مغایرت های بیشتری را شناسایی و با کلیک کردن روی کلمه مورد نظر هایلایت کنید، نمره بیشتری خواهید گرفت. البته برای کلماتی که به اشتباه هایلایت شوند نمره منفی در نظر گرفته می شود.

Write From DictationListening + Writing

در این آیتم یک فایل صوتی کوتاه حاوی یک جمله برای شما پخش خواهد شد که باید به آن گوش داده و سپس جمله‌ای که شنیدید را در کادر اختصاص داده شده برای این منظور تایپ کنید. هرچه تعداد کلمات بیشتری از جمله را با املای صحیح تایپ کنید نمره بیشتری نیز خواهید گرفت.

 

در آزمون پی تی ای عامل انسانی هیچگونه دخالتی ندارد و فرآیند نمره دهی صرفاً توسط هوش مصنوعی انجام می گیرد. پس با رعایت مواردی که هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) طراحی شده برای این آزمون بر روی آنها حساس است می توان نمراتی به مراتب بالاتر از معادل آیلتس کسب کرد.

برای مهاجرت به کانادا، یکی از مدارک ضروری که باید ارائه شود، مدرک زبان است. مهاجران باید توانایی استفاده از یکی از دو زبان رسمی کانادا، یعنی انگلیسی یا فرانسوی را اثبات کنند. با توجه به دشواری یادگیری زبان فرانسوی، اکثر افراد در این مرحله یکی از مدارک مربوط به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. برای این منظور دولت کانادا یک سطح بندی اختصاصی با نام  CLB (Canadian Language Benchmark) دارد، که در ادامه جدول مربوط به معادلسازی نمرات IELTS General و PTE Core با سطوح مختلف CLB را مشاهده می کنید.

جدول معادلسازی IELTS
جدول معادلسازی PTE Core

آزمون پی تی ای و آزمون های مشابه میزان دانش زبانی فرد در چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را به عدد تبدیل می کنند. یعنی قاعدتا هر شخص با داشتن دانش زبانی مناسب باید بتواند در مدت زمان کوتاهی با هر آزمونی نتیجه دلخواه خود را بگیرد، اما متاسفانه در عمل این اتفاق نمی افتد. برای مثال تجربه افراد مختلف ثابت کرده که کسب نمرات معادل CLB 8 در آزمون PTE Core به مراتب راحتتر از آزمون IELTS General است. در سایر سطوح CLB نیز شرایط مشابهی وجود دارد.


جهت کسب آمادگی در آزمون PTE-Core می توانید در دوره های تخصصی تبریز پی تی ای (Tabriz PTE) شرکت نمایید. اگر سطح دانش زبان شما در حد Intermediate باشد می توانید مستقیماً وارد دوره های تکنیک محور آموزش PTE شوید، ولی اگر سطح زبانتان ضعیف باشد توصیه ما به شما شرکت در دوره های Pre-PTE است که به صورت تخصصی برای این منظور طراحی شده اند. شما در این دوره ها در حداقل زمان ممکن تنها مطالبی را می آموزید که برای شرکت در دوره های PTE و موفقت در این آزمون برایتان مفید خواهد بود.

پس از کسب آمادگی کافی برای آزمون می توانید از آزمون ماک رسمی Pearson (با هزینه حدود 36 دلار آمریکا) استفاده کنید تا میزان آمادگی شما قبل از آزمون اصلی سنجیده شود. اگر شما دوره آموزشی خود را در تبریز پی تی ای به اتمام رسانده باشید، می توانید از جلسات ماک و رفع اشکال ما استفاده کنید. البته برای شرکت کنندگان در کلاس های خصوصی یک جلسه رفع اشکال رایگان پس از اتمام دوره در نظر گرفته شده است که توصیه می شود حتما حداقل دو هفته قبل از آزمون اصلی از آن استفاده کنند، تا فرصت تمرین برای رفع نقاط ضعف احتمالی وجود داشته باشد. شرکت کنندگان در کلاس های گروهی نیز می توانند با پرداخت هزینه مربوطه از این خدمت بهره مند شوند. 

پس از اطمینان از اینکه برای آزمون اصلی آمادگی کامل دارید می توانید در وبسایت رسمی Pearson به آدرس : pearsonpte.com/book حساب کابری ساخته و آزمون را ثبتنام نمایید. دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مطابق با پاسپورت خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما است که غیر قابل ویرایش است.

متاسفانه در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آزمون باید به کشورهای همسایه نظیر آذربایجان، ترکیه، عراق یا امارات مراجعه کنید. البته برای نمونه کل هزینه صرف شده برای شرکت در این آزمون در شهر ارزروم ترکیه (با احتساب هزینه ثبت نام، عوارض خروج، حمل و نقل زمینی و دو شب اقامت در هتل) تقریبا برابر با آزمون آیلتس در ایران خواهد بود.

آزمون پی تی ای با توجه به مزایایی که نسبت به آزمون های مشابه دارد در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به بررسی برخی مزایای این آزمون می پردازیم.

احتمال مواجهه با سوالات تکراری در آزمون

به دلیل بانک سوالات محدودتر این آزمون، احتمال مواجهه شما با سوالات تکراری به مراتب بیشتر از آزمون های مشابه است. یعنی با تسلط بر متریال ها و سوالاتی که از آزمون به بیرون درز پیدا کرده اند، می توانید به میزان قابل توجهی احتمال موفقیت خود در این آزمون را افزایش دهید.

مجاز بودن استفاده از Template ها

در تمامی آیتم های پروداکتیو آزمون PTE که بیشتر شامل بخش های Speaking و Writing می شوند، استفاده از تمپلیت کاملا مجاز است. با استفاده اصولی از تمپلیت های ویژه این آزمون می توان نمراتی به مراتب بالاتر از آزمونهای مشابه کسب کرد.

تعدد دفعات برگزاری آزمون

کل فرآیند آزمون در یک روز و در طول حدوداً 2 ساعت انجام می گیرد. تعداد دفعات برگزاری آزمون بسیار زیاد بوده و شما می توانید بعد از اعلام نتیجه آزمون اول بلافاصله در آزمون دوم شرکت کنید.

نمره دهی دقیق و عادلانه

مهمترین تفاوت آزمون PTE با آزمون های مشابه در نحوه نمره دهی آن می باشد. در سایر آزمون ها ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره شما ایفا می کند که می تواند باعث بروز خطا های انسانی و اعمال سلایق شود. این در حالیست که آزمون پی تی ای به صورت کامپیوتری برگزار شده و در فرآیند نمره دهی آن نیز عامل انسانی هیچگونه دخالتی ندارد و این کار کاملا توسط هوش مصنوعی انجام می گیرد.

پوشش نقاط ضعف در یک مهارت با مهارت های دیگر

در آزمون PTE بیشتر سوالات بطور همزمان دو مهارت از مهارت های چهارگانه را مورد ارزیابی قرار می دهند، یعنی نمره سوالات هر بخش روی نمره مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارد. این ویژگی به داوطلبانی که در یک مهارت ضعف دارند و یا به هر دلیلی در طول امتحان در بخشی از آزمون عملکرد ضعیفی داشته اند شانس جبران و اخذ نمره مورد نظر را می دهد.

اعلام نتایج سریع

نتایج آزمون PTE بسیار سریع تر از آزمون های دیگر اعلام می شود. نتایج این آزمون در بیشتر موارد طی چند ساعت اعلام می شود، که این زمان برای آزمون IELTS بین دو تا سه هفته است.

گزارش سریع نتایج به موسسات

علاوه بر اعلام سریعتر نتایج، آزمون پی تی ای در گزارش نتایج به دانشگاه یا موسسه مورد نظر شما نیز سریعتر عمل می کند. شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی نمرات خود را به صورت الکترونیکی به چندین دانشگاه یا موسسه خصوصی و دولتی مختلف ارسال نمایند.